Опорний заклад загальної середньої освіти Дідівщинський навчально-виховний " Заклад загальної середньої освіти І -ІІІступенів - заклад дошкільної освіти" Фастівської районної ради Київської області

 





Методична скарбничка

1.Навчальний предмет. Світова література. 7 клас

   Розділ. Героїчне минуле в літературі

   Тема: Історичний колорит у романі В.Скотта «Айвенго»

   Тип уроку: урок узагальнення вивченого.

2.Прізвище, ім.’я, по батькові автора уроку: Лось Ольга Михайлівна

    Посада: вчитель світової літератури

    Місце роботи. Дідівщинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

     Фастівського району

3. Програма, за якою працює вчитель. Програма із світової літератури для загальноосвітніх навчальних закладів, К.: Перун, 2005 – 208 с.

4. Мета: розкрити поняття «історичний колорит», узагальнити вивчене про роман В.Скотта «Айвенго», глибше осягнути його зміст, розвивати навички аналізу тексту за  технологією критичного мислення, виховувати інтерес до  читання художньої літератури.

5. Обладнання: підручник, технічні засоби для демонстрації

                       мультимедійних презентацій.

6. Структура уроку:

    І. Мотивація навчальної діяльності

    ІІ. Актуалізація знань учнів

    ІІІ. Робота над темою

    ІY. Підсумки уроку

7. Хід уроку

                                               Історія – це цвях, на який я вішаю свою картину.

                                                                          О.Дюма-батько

І. Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя.

  Сьогодні на уроці ми поринемо у дивовижні події, які розгортаються на сторінках роману видатного англійського письменника В.Скотта; поговоримо про героїв твору, виконаємо творчі завдання, пов’язані зі змістом роману «Айвенго».

 «Айвенго» - роман історичний. Провідну роль у ньому відіграє сама історія, колорит певного часу. В творі діють справжні історичні постаті: король Англії Ричард Левине Серце, Робін Гуд.

 Ми поринаємо в ХІІ століття в епоху Середньовіччя.

 Тож вирушаємо у світ захоплюючої подорожі…

ІІ. Актуалізація знань учнів.

1.     Прийом «Теоретична скарбничка».

 Завдання: запишіть визначення понять «колорит», «історичний колорит» до зошитів.

 «Теоретики» завчасно підготували до уроку визначення понять «колорит», «історичний колорит».

Колорит (перен.) – відбиток чого-небудь, сукупність особливостей (епохи, місцевості). Наприклад, колорит епохи в історичному романі /за словарем Ожегова/.

     Історичний колорит у творі - це відбиток історичної епохи,

     доби у художньому творі.

2. Бесіда.

- У чому особливість сюжету роману «Айвенго»?

  (У творі розгалужений сюжет: події розгортаються чотирма сюжетними  лініями.)

- Навіщо це потрібно письменнику?

   (Розгалужений сюжет дає змогу письменнику широко

   охопити історичну добу, зобразити її суперечності й

        конфлікти.)

ІІІ. Робота над темою.

       Робота в парах. Презентації робіт  підготовлених учнів.

      1.  «Журналісти» підготували мультимедійну публікацію на

          тему « Історичний колорит у романі В.Скотта «Айвенго».

     2.   Мультимедійна презентація, яку  підготували «експерти».

3.       Робота над епіграфом.

    Запишіть  ще один епіграф до твору.

 «Коли ми читаємо історичний роман В.Скотта, то немов би робимося сучасниками епохи, громадянами країн, в яких відбуваються події роману і отримуємо про них у вигляді живого споглядання більш вірне уявлення, ніж те, яке могла б нам дати яка завгодно історія».

                                                     В.Г.Бєлінський

Прийом «Павутинка дискусії».

 Завдання для групи «дослідників»: уважно перечитайте один і другий епіграфи до уроку і попрацюйте над таким проблемним питанням:

-         На ваш погляд, літературі чи історії надають перевагу відомий російський критик В.Г.Бєлінський та знаменитий французький письменник О.Дюма.

(Накресліть графічний органайзер у вигляді таблиці.

У колонках таблиці зафіксуйте аргументи на користь певної позиції.)

   Література

     Історія

- читач є «сучасником епохи», яка змальовується у творі;

- «цвях, на який я вішаю свою картину»;

- читач є громадянином цієї епохи;

- фундамент, на якому будується споруда (літературний твір).

-         читач – то «живий споглядач» тих подій, які відбуваються у творі.

 

 

 

-         письменник не просто відтворює дійсність, він створює художній твір

 

Висновок:  перевага надається літературі.

 

  4. Завдання для групи «пошуковців»: порівняйте характеристику реального Ричарда Левине Серце  з  образом короля, створеним у романі «Айвенго».

 Учні працюють зі статтею підручника, додатковою літературою і дають відповідь на питання:

 - Чому В.Скотт відступив від історичних фактів в створенні образу

    Річарда І Левове Серце?

    (Ричарда  Левине Серце називали Чорним Рицарем.

 Запам’ятався він тим, що був сміливим воїном, але більше піклувався про особисту славу, ніж про добробут країни. У творі ж він більше всього прагне миру між англосаксами і норманами. У цьому його підтримував і головний герой роману Айвенго. Феодальна ж  верхівка Англії була зацікавлена у феодальній роздробленості. Вони боролися проти королівської влади, що втілювала собою ідею централізованої держави.

 Художник зображує не конкретну особистість, яка існувала в житті, а відбирає характерні риси героя, підсилює те, що для нього

є найбільш вагомим.

 Вальтер Скотт вважав шлях короля єдино правильним для всіх.)

5. Етап рефлексії.

Виразне читання учнем (напам’ять) уривку із роману «Айвенго»

(останні  абзаци твору).

6. Самостійна робота.

Учні дають письмову  відповідь на запитання:

- Які ідеї утверджуються у романі «Айвенго»?

  ( У романі В.Скотта «Айвенго» утверджуються ідеі єдності держави, створення єдиної нації. А порятунок від  конфліктів між народами письменник бачив в родині. Роман закінчується весіллям Айвенго й Ровени, на якому гуляють і сакси , і нормани. Митець не просто відтворює дійсність. Він створює її у світлі тих суспільних ідеалів, які відстоює сам, за які бореться, які прагне створити.)

       7.Скласти сенкан до ключового слова «історія», «література», «історичний колорит» (на вибір учня).

Наприклад:

1.     Історичний колорит.

2.     Захоплюючий, повчальний.

3.     Цікавить, розкриває, вабить.

4.     Колорит епохи середньовічної Англії.

5.     Відбиток доби.

 8. Презентація малюнків учнів до твору «Айвенго».

 9. Інтерактивна гра «Займи позицію».

Завдання: прикріпити стікери певного кольору залежно від того, яку позицію ти займаєш.

Сподобався твір

(червоний стікер)

НЕ сподобався твір

(зелений стікер)

НЕ маю певної позиції

( синій стікер)

10. Прийом «Візуалізація».

Перегляд фрагментів фільму «Айвенго» (режисер Річард Торп, США).

Завдання: порівняти режисерське та авторське бачення подій твору.

   11. Прийом «Істинне – хибне».

1. В.Скотт – засновник історичного роману. /+/

2. Айвенго – син Седріка Сакса. /+/

3. Принц Джон є Чорним Рицарем. /-/

4. Ровена – дочка єврея Ісаака. /-/

5. Айвенго одружився з Ребеккою. /-/

ІY  Підсумки уроку.

1.     Ми успішно здолали весь маршрут подорожі сторінками роману В.Скотта «Айвенго». Зараз нам потрібно розгадати кросворд і узнати чарівне слово-код, яке й допоможе нам  повернутися додому.

По горизонталі:

1.Батько Айвенго.

2. Наречена Айвенго, королева краси і кохання.

3. Батько Ребекки.

4. Головний герой твору.

5. Місто, в якому відбувся лицарський турнір.

6. Брат короля Ричарда.

7. Одне із складових прізвиська короля Англії.

8. Країна, королем якої був Ричард Левине Серце.

9. Вальтер Скотт у перекладі означає…

10. Супротивник Айвенго на лицарському турнірі в Ашбі.

По вертикалі:

-Століття, яке змальовує В.Скотт у романі «Айвенго» (слово-код).

2. Вручення медалей.

  Завдання:  кому  слід вручити медаль відповідно до змісту на ній?

 -   «За уславлення в творі  справжніх лицарських чеснот».

 -   «За мир та єдність».

 -   «За ніжність і красу».

 -   «За мужність».

 -   «За змалювання широкої панорами середньовічної Англії».

Y. Домашнє завдання.

- Скласти план характеристики образу Айвенго.

Творче завдання:

- Створити цікавий веб-сайт, щоб заохотити інших прочитати роман «Айвенго».

                         Список використаної літератури

1. Єфимова І.C. За технологією «Ситуація успіху» / І.С.Єфимова // Всесвітня

   література в середніх навчальних закладах України. - 2009. - №5. - С.7-12.

2. Зарубіжна література: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. /

   Н.О.Півнюк, О.М.Чепурко, Н.М. Гребницька. – К.: Освіта, 2007. - С. 93-111.

3. Методичні матеріали до уроків зарубіжної літератури у 7 класі / За заг. ред.

   Н.В. Химери. - Біла Церква: КОІПОПК, 2007. - С.89-92.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Літературне читання          

 

Урок підготувала та провела вчитель початкових класів Слюсар Валентина Петрівна

Тема.   Який іспит витримав клас? В. Сухомлинський "Горбатенька дівчинка".

Мета: вчити учнів розуміти текст, виділяти головне, аналізувати, правильно оцінювати вчинки дійових осіб; розширити уявлення учнів про добрі і погані вчинки; виховувати доброту, людяність.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

            Знову день почався, діти!

            Всі зібрались на урок.

            Тож пора нам поспішати –

            Кличе в подорож дзвінок.

            Сьогодні в нас урок незвичайний,

            Він вчить багато нас чому.

            Хай буде він для нас навчальний,

            За це подякуєм йому.

ІІ. Мовленнєва розминка.

1. Читайте, думайте, доповнюйте!

            Слухають, пишуть, сидять, малюють - .........(діти)

            Співає, літає, будує, годує - .......(пташка)

            Повзе, блищить, шипить, жалить - ......(гадюка)          

            Пише, запитує, навчає, перевіряє - .......(вчитель)

2. Робота над прислів"ями.

- Прочитайте прислів"я. Поясніть їх зміст.

теп               го                   ва                   лід                мер             є

 

Від               ло                 сло                    і                  роз               за

(Від теплого слова і лід розмерзає)

чан             гнів               сить

 

Мов            ка                   га

(Мовчанка гнів гасить)

ех      св       пе       деш     на     не      неш

 

Бр     нею      іт       рей       а     зад     вер      ся

(Брехнею світ перейдеш, а назад не вернешся)

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

- Якою, на вашу думку, має бути справжня людина?

Складання "павутинки" якостей людини

Чесність                                                                   Терпимість

                                       Людина

Працелюбність                                                          Доброта

- Усі ці якості людини відображені у народних казках, приказках, прислів’ях. І, звичайно, цієї теми не могли не зачепити і письменники. Адже саме на їх творах можна навчитися оцінювати добрі і погані вчинки. Сьогодні, читаючи оповідання В. Сухомлинського, ви кожен для себе повинні взяти для наслідування тільки добрі справи ваших однолітків.

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1. Працює довідкове бюро.

- Василь Олександрович Сухомлинський - видатний український педагог, письменник і публіцист.

Народився Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області у незаможній селянській родині.

Батько його, Олександр Омелянович, працював по найму як тесляр і столяр. Мати - Оксана Юдівна - вела домашнє господарство, ткала полотно, фарбувала його і шила одяг не лише для своєї сім"ї, а й односельцям. Гарно вишивала. Багато уваги приділяла вихованню дітей: Василя, Сергія, Івана, Меланії. Вчила добра, чесності, людяності. Довгими зимовими вечорами за прядивом чи шитвом розповідала дітям казки, цікаві історії, читала книжки.

У 1926 - 1933 роках Сухомлинський навчався у Василівській семирічній школі, де був одним з кращих учнів. Вчився добре, старанно, любив читати, гарно малював. Щоб зібрати гроші на книги, фарби, зошити, разом з однолітками та братами ходив на Новий рік посівати та щедрувати, а літом працював у колгоспі.            У дитячому садку, який діяв у колгоспі на період літніх канікул, йому доручали бути помічником вихователя. Він доглядав малюків, розповідав їм казки, читав книжки, проводив веселі ігри. Тому і вибір професії був не випадковий.

2.Опрацювання оповідання В. Сухомлинського "Горбатенька дівчинка"      а)Робота над назвою твору.

            - Прочитайте назву оповідання.

            - Як ви думаєте, про кого це оповідання?

            б) Читання оповідання вчителем.

            - Хто зайшов до класу?

            - Чому хвилювався вчитель?

            в) Словникова робота.

            Живенько - швидко;

            благав - просив;  

            очі впились - уважно дивились;

            іспит - екзамен, перевірка.

            г) Читання оповідання учнями.

            - Як клас зустрів незнайому дівчинку?

V. Фізкультхвилинка.

            Ну а зараз, любі діти,

            Час гімнастику зробити:

            Треба нам поприсідати,

            Потім трохи пострибати

            І руками помахати.

            А зараз будемо совою:

            Покрутімо головою,

            Ще й покліпаєм очима

            Та познизуєм плечима.

            д)Аналіз  змісту з елементами вибіркового читання.         

            - Який урок ішов у класі? Скільки там було учнів?

            - Як почувався вчитель? Прочитайте.

            - Що було в очах дітей? Як вони дивилися на незнайому дівчинку?

            - Чому учитель так хвилювався?

            - Як звали дівчинку? Якою вона була?

            - За яку парту посадили дівчинку? Чому? Хто поступився їй місцем?

            - Прочитайте останнє речення. Який іспит витримав клас?

            - А як би ви по - іншому назвали оповідання? ("Новенька", "Іспит на людяність")  

            - Яка головна думка твору?

            е) Гра "Засічка - кидок"

            За командою "кидок" - учні починають читати напівголосно текст.

            За командою "засічка" - зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово. Цей текст таким самим чином читають ще раз.

            є)Тест

            1. Слова "Він дивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки" передають....

            а) спокій учителя;

            б) тривогу, хвилювання;

            в) байдужість.

 

            2. Слова "Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит" належать до ......

            а) зачину оповідання "Горбатенька дівчинка";

            б) основної частини;

            в) кінцівки.

 

            ж) Гра "Слідопити"

            Учитель читає початок речення, решта учнів мають відшукати кінцівку цього речення і прочитати його.

            Коли це у двері ........

            Чорноокий хлопчик ........

            Тридцять п"ять пар ........

            Він дивився у вічі .........

            Вони дивились на .........

            Хто поступиться .........

            Учитель був тепер .......

 

            з) Розвиток мовлення.

            - Чи знайомі вам почуття, які переживала дівчинка?

            и) Переказ оповідання.

VІ. Підсумок  уроку.

Гра "Мікрофон"

- Які позитивні людські якості продемонстрували діти? (Співчутливість, лагідність, доброзичливість, прихильність)

- Який висновок ви зробили для себе?

VІ. Домашнє завдання.

Переказувати оповідання.

 

 

 

 

 

            є)Тест

            1. Слова "Він дивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки" передають....

            а) спокій учителя;

            б) тривогу, хвилювання;

            в) байдужість.

 

            2. Слова "Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит" належать до ......

            а) зачину оповідання "Горбатенька дівчинка";

            б) основної частини;

            в) кінцівки.